• info@debcoll.cz
  • +420 728 890 388

Konec nepřiměřeným odměnám advokátů za vymáhání drobných pohledávek

  • -

Konec nepřiměřeným odměnám advokátů za vymáhání drobných pohledávek

Razantní snížení tarifu k 1.7.2014 ukončilo dosud výnosné velkopodnikání s bagatelními dluhy.

Bylo to krásné a jednoduché. Stačilo, aby se advokát spojil s inkasní firmou, které velký věřitel – dopravní podnik, banka, nebankovní finanční instituce, nemocnice – předal vymáhání balíku drobných pohledávek, poté ji při vymáhání zastupoval a nakonec spolu od každého dlužníka vyinkasovali na advokátních odměnách několik tisíc korun.

V tom byznysu se rok co rok točily miliardy a vůbec v něm nešlo o samotné bagatelní pohledávky, ale právě o tu odměnu za advokátní zastoupení – o přísudek. Z pohledu advokáta šlo přitom o tu nejjednodušší možnou práci – stačilo, aby sekretářka (nebo počítačový program) vepsala do formulářů jméno dlužníka a údaje o pohledávce a doručila je soudu.

Od letošního 1. července je vše jinak. Začala platit novela advokátního tarifu, kterou ministerstvo spravedlnosti výrazně snížilo odměny za advokátní zastoupení u tzv. formulářových žalob neboli návrhů, jejichž vypracování stojí „na ustáleném vzoru uplatněném opakovaně týmž žalobcem ve skutkově i právně obdobných věcech“. Týká se to pohledávek do 50 tisíc korun a snížení je to razantní – například za „formulářové“ vymožení nezaplacené patnáctisetkorunové pokuty kvůli černé jízdě tramvají dostane nyní advokát od dlužníka „pouhých“ 1300 korun místo dosavadních několika tisíc.

 

Zdroj: ČAK


Zavolejte nám, napište nám své postřehy